Hallitus

Lennart Evrell

Lennart Evrell

Syntynyt 1954
Diplomi-insinööri, Kungliga Tekniska Högskolan, Tukholma sekä MBA tutkinto, Göteborgin ja Uppsalan yliopistot
Hallituksen jäsen ja puheenjohtaja vuodesta 2021
Kansalaisuus: Ruotsin

Nykyiset nimitykset:
Hallituksen jäsen: Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA ja Epiroc Aktiebolag

Aiemmat nimitykset:
Hallituksen jäsen: ICA Gruppen Aktiebolag ja Industriarbetsgivarna
Johtokunnan jäsen: Svenskt Näringslivs
Toimitusjohtaja: Boliden, Sapa ja Munters.

Riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista.

Osakeomistus: 50 000 B-osaketta

Bernard Fontana

Bernard Fontana

Syntynyt: 1961
Diplomi-insinööri
Hallituksen jäsen vuodesta 2022
Kansalaisuus: Ranskan

Nykyiset nimitykset:
Toimitusjohtaja: Framatome
Hallituksen jäsen: Thales Group

Aiemmat nimitykset:
Toimitusjohtaja: Holcim Group, erilaisissa johtotehtävissä: Aperam, ArceloMittal
Riippumaton yhtiöstä ja sen suurimmista omistajista.

Osakeomistus: -


Mikael Makinen

Mikael Mäkinen

Syntynyt 1956
Diplomi-insinööri, Teknillinen korkeakoulu
Hallituksen jäsen vuodesta 2022
Kansalaisuus: Suomen

Nykyiset nimitykset:
Hallituksen puheenjohtaja: Valmet Oyj, Aker Arctic Oyj ja Corvus Energy Holdings AS
Hallituksen jäsen: Finnlines

Aiemmat nimitykset:
Toimitusjohtaja: Cargotec, Macgregor ja Rolls-Royce Marine
Hallituksen jäsen: Stora Enso Oyj

Riippumaton yhtiöstä ja sen suurimmista omistajista.

Osakeomistus: -


Petra Einarsson

KTK
Syntynyt 1967
Hallituksen jäsen vuodesta 2014
Kansalaisuus: Ruotsin

Nykyiset nimitykset:
Hallituksen jäsen: Alimak Group AB, Biokraft International AB ja Norsk Hydro

Aiemmat nimitykset:
Toimitusjohtaja: BillerudKorsnäs AB
Vastaava johtaja: Sandvik Materials Technology -liiketoiminta,
Sandvik Strip - tuoteryhmä ja Sandvik Tube -tuoteryhmä
Talousjohtaja: Sandvik Materials Technology
Hallituksen puheenjohtaja: Industriarbetsgivarna
Hallituksen jäsen: Svenskt Näringsliv

Riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista.

Osakeomistus: 18 750 B-osaketta

Marie Grönborg

MSc (Eng.) Chemical Engineering
Syntynyt 1970
Hallituksen jäsen vuodesta 2019
Kansalaisuus: Ruotsin

Nykyiset nimitykset:
Hallituksen jäsen: Permascand Top Holding AB, Eolus Vind Aktiebolag ja Aduro Clean Technologies Inc

Aiemmat nimitykset:
Toimitusjohtaja: TreeToTextile AB och Purac
EVP Perstorp Group, Business Area Specialties & Solutions
Johtotehtäviä: Perstorp Group ja Formox AB

Riippumaton yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista.

Osakeomistus: 6 000 B-osaketta

Maija Strandberg

Syntynyt: 1969
Kauppatieteiden maisteri, Turun kauppakorkeakoulu
Hallituksen jäsen vuodesta 2021
Kansalaisuus: Suomen

Nykyiset nimitykset:
Director General: valtioneuvoston kansliassa, Omistajaohjausosasto
Hallituksen jäsen: Fortum Oyj
Nimitystoimikunnan puheenjohtaja: Neste Oyi
Nimitystoimikunnan jäsen: Kuntarahoitus Oyj

Aiemmat nimitykset:
Finanssineuvos: valtioneuvoston kansliassa, Omistajaohjausosasto
Hallituksen jäsen: Neova Oy, Nordic Morning Group, Exel Composites, VR Group, Dustin Group, Danske Bank Oyj ja Finnair Oyj

CFO: Uponor Oyj
Vice president: talousjohtaja: Valmet
Johtotehtäviä: ALSO, John Deere, Timberjack, Huhtamäki

Riippumaton sekä yhtiöstä että yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista.

Osakeomistus: 2 000 B-osaketta

Martin Lindqvist

Kauppatieteiden kandidaatti
Syntynyt 1962
Hallituksen jäsen vuodesta 2011
Kansalaisuus: Ruotsin

Nykyiset nimitykset:
Toimitusjohtaja: SSAB (SSAB:n palveluksessa vuodesta 1998),
Puheenjohtaja: Jernkontoret
Hallituksen jäsen: Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA, Industriarbetsgivarna ja Stål oc Metal

Aiemmat nimitykset:
Hallituksen jäsen: Indutrade
Liiketoiminta-alueen johtaja: SSAB EMEA
Talous- ja rahoitusjohtaja: SSAB AB
Chief Controller: NCC

Riippumaton yhtiön suurimmista omistajista, mutta sidoksissa yhtiöön.

Osakeomistus: 11 709 A-osaketta, 21 023 B-osaketta

Tomas Karlsson

Työntekijöiden nimittämä edustaja

Huoltomekaanikko, SSAB Europe
Syntynyt 1962
Työntekijöiden edustaja vuodesta 2015
Sven-Erik Rosén

Sven-Erik Rosén

Työntekijöiden nimittämä edustaja

Trukinkuljettaja, SSAB Europe
Syntynyt 1965
Työntekijöiden edustaja vuodesta 2021

Patrick Sjöholm

Työntekijöiden nimittämä edustaja

Automaatioinsinööri, SSAB Special Steels
Syntynyt 1965 
Työntekijöiden edustaja vuodesta 2011

Mikael Henriksson

Työntekijöiden nimittämä edustaja (varajäsen)

Masuunioperaattori, SSAB Special Steels
Syntynyt 1961
Työntekijöiden edustaja vuodesta 2017
Robert Holmström

Robert Holmström

Työntekijöiden nimittämä edustaja (varajäsen)

Rakennusteknikko, SSAB Europe
Syntynyt 1962
Työntekijöiden edustaja vuodesta 2023

Tomas Jansson

Työntekijöiden nimittämä edustaja (varajäsen)

Myyntikoordinaattori, SSAB Europe
Syntynyt 1966 
Työntekijöiden edustaja vuodesta 2014